Yamyamlar Flamingoları katletti!

0


Konya Ereğli’de göçmen kuşların konaklama alanı olan Akgöl Sazlığı’nda flamingolar tüfeklerle vurularak katledildi. Öldürülen flamingoları doğa fotoğrafçısı İbrahim Pekpostalcı buldu. Öldürüldükten sonra boğazlarının kesildiği belirlenen flamingoların etrafında, vuruldukları tüfeğe ait fişekler bulundu.

Konya’nın Ereğli ve Karapınar ile Karaman’ın Ayrancı ilçesi sınırları arasında; sazlık, bataklık, çamur adacıkları ve bunları çevreleyen çayırlarla çorak düzlük ve steplerden oluşan 6 bin 800 hektarlık alandaki Akgöl Sazlığı 1995 yılında “Tabiatı Koruma Alanı” ilan edildi.

Kültür Bakanlığı tarafından 1992 yılında Kültür Bakanlığı tarafından “1’inci Derecede Doğal Sit Alanı”, 3 yıl sonra Orman Bakanlığı Milli Parklar ve Av-Yaban Hayatı Koruma Genel Müdürlüğünce “Tabiatı Koruma Alanı” olarak ilan edilen DSİ 4’üncü Bölge Müdürlüğü’nün sorumluk alanı içinde yer alan Akgöl Sazlığı’nda Kılkuyruk ördek, flamingo, kaya kartalı, balıkçıl, leylek, kerkenez, kaşıkgaga, çamurcun, yeşilbaş ördek ve boz kaz gibi göçmen kuşlar yaşıyor.

Sazlığa giden doğa fotoğrafı tutkunu İbrahim Pekpostalcı, flamingoların katledilmiş olduğunu gördü.

Orman Bakanlığı Milli Parklar ve Av-Yaban Hayatı Koruma Genel Müdürlüğü’nden bu konuda henüz açıklama yapılmadı.

CEVAP VER