Trump’ın itleri, korkutamaz siyahileri!

0


D’Baha’nın ırkçı Konfederasyon bayrağına saldırdığı anın görüntüleri…

Ku Klux Klan icazetli Trump hükümetiyle, MC dönemlerinin ya da IŞİD tabanlı AKP hükümetinin hiçbir farkı olmadığı, cinayetten cinayete aynı pervasızlıkla koşturduğu, Black Lives Matter önderlerinden olarak anılan Muhiyidin d’Baha faili meçhul cinayetiyle bir daha kanıtlandı.

Muhiyidin d’Baha adıyla tanınan Muhiyidin Elamin Moye, salı sabahı, bisikletini sürerken arkadan vurulmuş şekilde ölü bulundu. New Orleans polisi, olası neden ya da şüpheliler hakkında ilk etapta bilgi olmadığı beyanında bulundu.

32 yaşındaki D’Baha, Poughkeepsie’den Güney Carolina’ya 19 yıl önce taşınmıştı. New Orleans’ta ise kişisel bir yolculuk yapıyordu.

Kuzeni Camillie Weaver, d’Baha için “Charleston’ı ve uğruna mücadele verdiklerini seviyordu. Hayatımda mücadelesine kendini O’ndan daha çok adamış ve daha çalışkan kimseyi tanımadım. Charleston halkı için bir değerdi ve halk O’nu çok özleyecek” dedi.

D’Baha, son olarak geçen şubat ayında Charleston Koleji’nde gösteri yapan sağcıların elinde sallanan bir konfederasyon bayrağını almak için barikatın üstünden atlarken gözaltına alınmasıyla dikkatleri toplamıştı.

Olayda, Güney Carolina Ayrılıkçı Partisi mensupları, 2015’te eyalet ana bayrak gönderine, konfederasyon bayrağını indirmek için tırmanmasıyla meşhur eylemci Bree Newsome’ın kolejde ders vermesine karşı toplanmıştı.

D’Baha’nın canlı yayında konfederasyon bayrağının sallanmasını önlemek ve bayrağı almak için davranması, orantısız cezalarla karşılanmıştı.

Takiben, gazetelere verdiği demeçte, “Bir kuşağı daha bu bayrağı sallayarak sindiremeyecekler, bir kuşağın daha gözünü korkutamayacaklar” demiş ve “Bu yaptığımla gerçek direnişin ne olduğunu ve insanların korkmadıklarını anlarlar” diyerek de ilave etmişti.

D’Baha’nın cenazesinin Charleston’a getirilmesi için web üzerinden imece başlatıldı ve şimdiye kadar 7500 dolar toplandı.

CEVAP VER