‘Terörist’ bereketi

0


Teröristi bol memleketiz, her yanımız “terörist” dolu!

Solcuysan, devrimciysen teröristsin. Alevi veya Kürt isen gene teröristsin. Hele HDP’li isen zaten potansiyel teröristsin, başka olasılık yok. Barış istiyorum diyorsan teröristsin. Gezi eylemlerine katıldıysan teröristsin. Referandumda hayır oyu verdiysen teröristsin. Hatta AKP’den başka partiye oy verdiysen teröristsin. Cebindeki dolarları bozdurmazsan teröristsin. Afrin harekatına karşıysan teröristsin. En basit basın açıklamasına katılsan, sokakta bildiri dağıtsan, mitinge gitsen teröristsin. İşçi grevlerine katılsan ya da destek versen teröristsin. OHAL’e karşı isen teröristsin ve dahası…

Nereden baksan 30-40 milyon teröristimiz var memlekette. Nüfusun yarıdan fazlası terörist. Neredeyse hacet gidermeyi bile terör eylemi ilan edecekler. Hukukta bile tanımı net olmayan bir kavramı önlerine gelene yapıştırıyorlar. Sürekli toplumun bir kısmını diğerinin gözünde şeytanlaştırıyorlar ve gevelemeyi en sevdikleri laflardan biri de “milli birlik beraberlik” klişesi… Nasıl bir birlikse akıllarındaki.

En son Beyaz Show’da duyarsız kalmayın, barış olsun, çocuklar ölmesin diyen Ayşe Çelik’i terör örgütü propagandası yapmak suçundan bebeğiyle birlikte içeri attılar. Her zamanki gibi; sen falanca niyetle öyle böyle konuştun…

Maksatlı olarak onu bunu yaftalamanın altında mantıksal bir zemin olması gerekmez, bu anlaşılabilir. Fakat hukuk eğitimi almış bir mahkeme heyetinin niyet okumaya dayanan bir kararı bir çerçeveye oturtabilmesini anlamakta zorlanıyorum.

Bu ülkede yakın zamanlarda en anlamlı eylemi gezi zamanlarındaki duran adam yaptı. Bostan korkuluğu gibi dikilmenin bile devlet nezdinde “suç” oluşturabileceğini göstererek devletin şizofrenik tehdit algılarını bütün çıplaklığıyla teşhir etti.

Diyeceğim bu kadar. Şimdi müsadenizle sıçmaya gidiyorum. Amacım sadece rahatlamak. Başka bir niyet görüp başıma dert açmazlar inşallah.

CEVAP VER