Seçimin kaybedeni belli!

0

Aylık işçi bülteni İŞÇİ SÖZÜ’nün Mayıs sayısında seçimlere dair bir özet yer alıyor. O yazıyı yayınlıyoruz. (Bültenin tamamına PDF biçiminde ENTERNASYONAL sitesinden ulaşabilirsiniz.)

24 Haziran’da, ‘erken’ ya da ‘baskın’ tabir edilen bir seçim gerçekleşecek. Ülke çok hızlı bir biçimde bu seçimin havasına girdi. Bundan önceki referandum ve seçimlerde oyların çalınması ve AKP’nin her sandık kandırmacasından zaferle çıkması ile büyük hayal kırıklığına kapılan kesimler, bir kez daha umutla sandığa gitmeye hazırlanıyor…

Şimdilik bazı tespitlerle yetinelim:
1. Türkiye’de sağlıklı bir seçim ya da referandum yapma koşulları yoktur. Yüksek Seçim Kurulu AKP’nin hizmetindedir. Her seçimde giderek daha fazla yolsuzluk belgeleniyor ve üzeri örtülüyor.

2. 24 Haziran’da, ne başkan adayı olarak ne de milletvekilliği seçiminde işçi sınıfının temsilcileri yer almayacak. Bunda Türkiye sosyalist solunun payı büyüktür. Dolayısıyla, burjuva partileri arasındaki bu yarış, düzenin nasıl sürdürülebileceğini belirlemek için yapılıyor.

3. Tayyip Erdoğan’ı iktidardan gönderme beklentisi meşrudur. Ne var ki, bu umudun kendisi seçimin niteliğinin üzerini örtüyor.

4. Seçim Türkiye için hiçbir çıkış getirmeyecektir. Ülke ekonomik olarak iflas etmiştir. Özel ve kamu dış borcu inanılmaz rakamlara ulaşmıştır. Dahası, AKP döneminde imzalanan anlaşmalarla ülkenin önümüzdeki 25 yılı ipoteklenmiştir. Seçim sonrası büyük ekonomik felaket kaçınılmazdır.

5. Seçime katılan hiçbir parti, bu konuda bir emek programına sahip değil. Dolayısıyla, ekonomik felaketin faturasını ağır biçimde ödeyecek olanlar işçi sınıfı ve yoksul kesimler olacaktır. Türkiye, borçlu olduğu emperyalizmin daha fazla boyunduruğuna sürüklenecektir.

6. Sandık aritmetiği tartışmaları her kesimde zihinleri işgal ederken, devrimcilerin sorumluluk alarak 25 Haziran’da başlayacak büyük mücadeleye hazırlanması elzemdir. Zira bu seçimin kazananı değil ama kaybedeni şimdiden bellidir: İşçi sınıfı ve yoksullar…

Bu da “Bay Tutarlı” Tayyip Erdoğan’ın bir sene önce erken seçim üzerine söyledikleri:

CEVAP VER