İthal etle hastalık ithalatı!

0
İnek...


Yukarıdaki görüntüler, Sırbistan’daki bir canlı hayvan kesimhanesinden… İçi kaldırmayacak olan okurların izlemesini önermiyoruz.

İktidarda olduğu süre boyunca tarım ve hayvancılığı mahveden AKP’nin cahil kadroları, ithal et hamlesiyle ülkeye kalıcı hastalıklar yayıyor! Et ithal edilmesi yasak olan ülkelerden, yasağı koyan devlet, et ithal ediyor!

Tarım Bakanlığı’na bağlı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün hayvan ithalatı için yasaklı olan ülkeler listesinde, yasağın hangi hastalıktan kaynaklandığını gösteren bir listesi var. Bosna Hersek ve Sırbistan’ın tümünden “Mavi Dil” adlı bir hastalıktan dolayı canlı hayvan ithalatı yasaklanmış durumda. Ne var ki, bu hayvanlar canlı olarak ithal edildi ve bu hastalığı taşıyıp taşımadıkları yönünde herhangi bir araştırma yapılmadı.

Her ne kadar bu hastalık zoonoz (bulaşıcı-hayvandan insana da geçebilen) olmasa da culicoides cinsi sineklerle bulaşan ve ülkemizde neredeyse yok denebilecek bir hastalık. Bu durumda sineklerle bu hastalık yayılacak ve hayvancılık daha da gerileyecek.

Ayrıca Sudan da “Rift Vadisi Humması” denilen bir hastalık sebebiyle yine ithalat yasağı getirilmiş ülkelerden biri. Hiçbir ülke bahis konusu ülkelerden et ve canlı hayvan ithalatı yapmıyor çünkü dünya genelinde yasaklılar. Ne var ki, Türkiye ithalat için çaba sarf ediyor!

“Rift Vadisi Humması” adlı hastalık “Mavi Dil”den daha tehlikeli ve zoonoz nitelik taşıyor. Bu, kısa sürede ölümlere neden olabilecek bir hastalık. Ayrıca “Rift Vadisi Humması öldürmese bile, körlüğe neden olabiliyor!

AKP ucuz et yalanıyla resmen halkın sağlığıyla oynuyor! Bu ülkelerden kimse hayvan almazken biz neden alıyoruz? Medya Tarım Bakanı Fakıbaba’ya bunları sormuyor. Salgın hastalık riski halı altına süpürülüyor.

Sonuç?

AKP halk sağlığına zararlıdır!..

CEVAP VER