İcraatlar korku filmi, harcanan paralar şahane!

0

Halktan aldığı paralarla geçinip onu bile yettiremeyen Diyanet’in “Bir babanın öz kızına duyduğu şehvet karısıyla olan nikahını düşürür mü” sorusuna verdiği kan dondurucu cevap halka, parasıyla rezil olmanın ne demek olduğunu anlatır nitelikte:

Camide seks yapanı da çıktı, mabadında salatalıkla hastaneye düşeni de. Çoluk çocuğa tecavüz edeni, “eşofman kızları çıplak yapar” diyeni, “şifa verme vaadiyle kandırıp” kadınlara musallat olanı…

Çok değil, bundan iki yıl önce imamlara faizli kredi bile vermeye kalkmıştı Diyanet-Sen; haram filan demediler!

Daha geçtiğimiz günlerde bir İmam Hatip Lisesi’ne ola ola kim sponsor oldu; Spor Toto! Maaşlarını cebimizden ödediğimiz elemanlarından çıt çıkmadı!

Ne ararsan “arkadaşlarda” var! Ama gelin görün ki memleket “sapık imam” haberinden geçilmezken onlar Reislerinin çıkardığı “din güncellenir mi güncellenmez mi” tartışmasına cevap bulmaya çalışıp bir yandan da halkın paralarıyla halka etmediğini bırakmıyorlar! Oturalım da önce kendimizi güncelleyelim diyen yok!

Yeni gelen haberlere göre Diyanet kendisine ayrılan bütçeyi 380 milyon lira aştı! “İcraata” bakınca korku filmi, ama bütçe şahane!

Sözcü gazetesinden Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre Diyanet’e 2017’de 6.8 milyar lira ödenek ayrıldı. Kurum bu parayı kullanınca 285.9 milyon lira ek ödenek daha aldı. Böylece Diyanet’e verilen para 7.1 milyar liraya yükseldi. Bu miktarın da yetmemesinin ardından Diyanet’e verilen yeni miktar itibarıyla toplam 7.2 milyar lira para harcanmış oldu.

Diyanet en çok parayı, sayısı 110 bini bulan personele harcadı. Ödeneğin yüzde 78’i personel giderlerine, yüzde 14.17’si sosyal güvenlik kurumlarına ve devlet primi giderlerine harcandı. Personele 5.4 milyar lira ayrılırken, 111.8 milyon lira fazla harcama yapılarak, rakam 5.6 milyar liraya fırladı.

Habere göre Diyanet kâr amacı gütmeyen kuruluşlara 113.3 milyon lira para verdi. Diyanet personelinin yurt içi ve dışına yaptığı geziler için 2017 bütçesine 38.5 milyon lira ödenek ayrıldı. Bu ödeneğin yaklaşık 2 katı harcama yapan Diyanet’in yolluk faturası 73.4 milyon lira oldu. Kurum, temsil ve tanıtımına da 2.7 milyon lira harcandı.

Hani yukarıda sadece birkaçını sıraladığımız “hizmetlerine” bakınca insan sormadan edemiyor; “para yetmedi de neye yetmedi be kardeşim!”

Bu da 2015’te Diyanet-Sen’in sunduğu muhteşem hizmet komedisi: İmamlara faizli kredi imkanı!

CEVAP VER