HDP’ye ‘YetmezAmaEvet’çi başkan!..

0


İşte YetmezAmaEvet ‘marşı’ ve dansı!..

2010 Anayasa Referandumu’nda “Yetmez Ama Evet” diyerek halkı AKP’nin anayasa değişikliklerine “Evet” demeye çağıran isimlerden Sezai Temelli, HDP’ye “eşbaşkan” oluyor. Pervin Buldan ile beraber eşbaşkanlığa önerileceği belirtilen Sezai Temelli, DSİP ve Ufuk Uras ekibiyle birlikte “Yetmez Ama Evet”in amigoluğunu yapan isimlerin başında geliyordu.

HDP’ye yakın isimlerin yazdığı artigercek sitesinde yer alan habere göre, HDP, 11 Şubat’ta gerçekleştireceği 3’üncü büyük olağan kongresinin hazırlıklarını yaparken, eş genel başkan adaylarını belirlemek üzere kurulan 5 kişilik mutabakat komisyonunun çalışmalarında da sona gelindi. HDP kongreye TBMM Başkanvekili Pervin Buldan ve HDP’nin Eş Genel Başkan yardımcısı Sezai Temelli’nin eş genel başkan adaylığı ile gidiyor.

Haberde şunlar vurgulanıyor:

HDP’nin 11 Şubat Cumartesi günü yapılacak 3’üncü büyük olağan kongresi için kurulan 20 kişilik hazırlık komisyonu çalışmalarını tamamlama aşamasına getirdi. Partinin eş genel başkan adaylarını ise hazırlık komisyonundan seçilen 5 kişilik mutabakat komisyonu belirledi. Mutabakat komisyonu, 4 Kasım 2016 tarihinden beri Edirne Cezaevi’nde bulunan ve aday olmayacağını açıklayan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yerine İstanbul Milletvekili ve TBMM Başkanvekili Pervin Buldan’ın adını kesinleştirdi. Komisyon, erkek eş genel başkan adayı için ise çalışmalarını son aşamaya getirdi. Daha önce erkek adaylar arasında adı geçen Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, Mithat Sancar, HDP Eş Genel Başkan yardımcıları Sezai Temelli ve Saruhan Oluç’un isimlerini de değerlendiren komisyonun son olarak Temelli ve Oluç’a yoğunlaştığı öğrenildi. Komisyonun uzun tartışmalar ve fikir alışverişlerinin ardından Sezai Temelli isminde uzlaştığı öğrenildi.

Sezai Temelli, partide Ekonomiden ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı. 7 Haziran 2015 seçimlerinde İstanbul’dan milletvekili seçilen Temelli, 1 Kasım seçimlerinde ise parlamentoya girememişti.

CEVAP VER