Fethullah’ın kalemleri bırakılıyor, Ahmet hâlâ hapiste!

0


Ahmet Şık’ın hâlâ hapishanede tutulmasına sebep olan o tarihi konuşma…

Fethullah Gülen ve onun örgütlenmesi tarafından finanse edilen yayın organlarının demirbaşları birer birer serbest bırakılırken, Ahmet Şık hâlâ hapiste tutuluyor. Fethullah Gülen’in Emniyet içindeki örgütlenmesini teşhir ettiği için uzun süre hapis yatan gazeteci Ahmet Şık, Tayyip Erdoğan’a biat etmiyor ve bu yüzden özgürlüğüne kavuşamıyor.

Son olarak Anayasa Mahkemesi (AYM), tutuklu yazarlar Mehmet Altan ile Şahin Alpay’ın tahliyelerine karar verdi. Her iki isim de Fethullahçı örgütlenmenin himayesindeki yayın organlarında, Fethullahçı örgütlenme lehinde yazılar kaleme alıyordu.

Mehmet Altan ve Şahin Alpay’ın başvurularını değerlendiren AYM, hak ihlali olduğuna ve ilgili mahkemenin gereğini yapmak zorunda olduğuna hükmetti.

Karar, 6’ya karşı 11 oyla alındı.

AYM’nin kararı sonrası Altan ve Alpay’ın avukatlarının mahkemeye “hak ihlali” kararını ulaştırması ve tahliye talebinde bulunması bekleniyor.

Mahkemelerin, AYM’nin kararını değerlendirmesi için süre kısıtlaması bulunmuyor.

Mehmet Altan, İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde; Şahin Alpay ise İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanıyor. Altan ve Alpay, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi ile ilgili bir soruşturma kapsamında tutuklanmıştı.

Ahmet Şık’ın annesi, oğlunun tutsak tutulmasına isyan ediyor:

CEVAP VER