CHP’nin OHAL eylemine polis ablukası!

0

OHAL’in 7’nci kez uzatılması üzerine CHP 81 ilde oturma eylemi başlattı. Tayyip’in polisleri hareketi engellemeye çalışıyor!

Eylem programı kapsamında CHP İstanbul İl Başkanlığı bugün milletvekilleri, il örgütü yöneticileri ve partililerin katılımıyla saat 12.00’da Taksim Meydanı’nda oturma eylemi yapacağını açıklamıştı. Polis, Taksim Meydanı’nın bir bölümünü, Cumhuriyet Anıtı ve çevresini bariyerlerle kapatarak eylemi engellemeye çalıştı. İstiklal Caddesi girişi ve Gezi Parkı’na da çok sayıda TOMA ve çevik kuvvet polisi konuşlandırıldı. Taksim Metrosu da eylem nedeniyle kapatılırken Taksim’e geçmek isteyenler Şişhane’ye yönlendirildi.

Meydanın saat 11:30 sıralarında kapatılması üzerine CHP İstanbul İl teşkilatı yetkilileri “Biz Taksim’e çıkıp oturacağız. Eğer emniyet güçleri izin vermezse de İstiklal Caddesi’nde toplanıp Galatasaray Meydanı’na yürüyeceğiz” dedi.

Oturma eylemine başlayan CHP’liler ‘Hak, hukuk, adalet’, ‘Faşizm’e karşı omuz omuza’, ‘Zorbalık bitecek demokrasi gelecek’ sloganları atıyor.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu “İstanbul’un kent meydanı Taksim’dir. Biz de Taksim’de bu açıklamamızı yaparken sessiz bir şekilde hatta bulunduğumuz yerlerde oturarak OHAL değil demokrasi istiyoruz sesimizi tüm gürlüğüyle duyuralım diyorum ve hepinizi bulunduğunuz yerlerde oturmaya davet ediyorum.” dedi.

Ankara Güven Park’ta da vatandaşlar toplanmaya devam ediyor.

CEVAP VER