150 bin ton hamsi sırra kadem mi bastı?

0

Artan et fiyatları, kırmızı ve beyaz ette yapılan sahtecilikler vatandaşı canından bezdirmiş, balık fiyatlarının da zirveye çıkmasıyla hamsi yemek bile zorlaşmıştı.

Balıkçılar, fiyatların artmasını hamsi avının kısır geçmesine bağlamış, bu nedenle hamsinin kilogram fiyatı 20 liraya kadar çıkmıştı. Hatta balıkların Rusya’ya kaçtığı bile söylenmişti.

Ancak Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü’nden gelen açıklama kafaları karıştırdı. Enstitü müdürü Doç. Dr. İlhan Aydın yaptıkları tespitlere göre hamsi avında önceki yıla oranla yüzde 50 artış olduğunu belirtti. Aydın, daha önce 70-80 bin ton civarında olan hamsi avının henüz sezonun bitmemesine rağmen 150 bin tonu bulduğunu söyledi.

Palamut avında Türkiye’nin dünyada birinci olduğunu da belirten Aydın, “5 bin tonlardan başlayıp 70-80 bin tonlara varan palamut avımız var. Palamut avında dünyada birinciyiz. Bizden sonra Meksika geliyor. Dolayısıyla 5 türü (Hamsi, Palamut, Lüfer, Çaça ve İstavrit ) dahil ettiğimiz projedeki ürettiğimiz rakam çok önemli. Çünkü bu türler hem Türkiye balık üretiminin yüzde 70-80’nini oluşturuyor hem de tüm Akdeniz havzası, Karadeniz’i de içine aldığımızda yüzde 80’ninden fazlasını oluşturuyor. Dolayısıyla bu türlerin çoğunluğunu biz avlıyoruz bununla ilgili çabayı da biz gösteriyoruz” diye konuştu.

Hal böyle olunca bize de sormak kaldı: 150 bin ton hamsi nereye kayboldu?

CEVAP VER